ZAPRASZAM CIĘ DO POZNANIA MOJEJ KSIĄŻKI:

Emocjonalny chaos

JAK UWAŻNIE I Z TROSKĄ OGARNĄĆ NASTOLETNIE ŻYCIE

Droga Czytelniczko!

Napisałam tę książkę po to, by wyjaśnić nastolatkom takim jak ty, jak poradzić sobie z trudnościami i wyzwaniami czasu dojrzewania.
Opowiadam w niej o najczęstszych problemach ze zdrowiem psychicznym, które zdarzają się nastolatkom. Mówię o depresji, lękach, zmartwieniach, trudnościach z jedzeniem oraz uzależnieniach i samouszkodzeniach. Te problemy to po prostu coś, co zdarza się dojrzewającym osobom. 

 Chciałabym, abyś zapamiętała, że cokolwiek trudnego dzieje się w twoim życiu, możesz to zrozumieć i poszukać pomocy, która będzie dokładnie taka jak twoje ulubione ubranie – uszyta na miarę. 

Gotowa?

Zapraszam Cię w podróż do własnego wnętrza. Podczas niej rozwikłamy zagadkę emocjonalnego chaosu panującego w twoim umyśle!

Aleksandra Salwa – autorka*

*List Autorki do Czytelniczki znajdujący się na rewersie książki

Rekomendowany wiek: 9+ 

W książce zwracam się do Czytelniczki, co oznacza, że grupę docelową stanowią wkraczające w dojrzewanie dziewczęta.

Wspaniałe ilustracje wykonała Olga Kucharska ubierając słowa w barwne obrazy.

Nosiłam tę książkę w sercu na długo przed tym zanim ją napisałam. 

Zależało mi, aby opowiedzieć młodym osobom wkraczającym w dojrzewanie o tym, co absolutnie normalne w okresie dorastania i o tym, na co warto zwrócić uwagę.

Wychodząc od metafory podróży, którą jest codzienne nastoletnie życie, wprowadziłam pojęcie objazdu, który w kontekście dojrzewania oznacza kryzys lub problem uniemożliwiający działanie zgodne z dotychczas przyjętym planem. W głównej części opowiadam o najpopularniejszych „objazdach okresu dojrzewania”, które mogą powodować, że konieczne jest poszukanie specjalistycznej pomocy i otoczenie się uważną troską.

Spis treści
Spis treści


WSTĘP
ŻAR, czyli twój plan samopomocy

CZĘŚĆ PIERWSZA:
Wjeżdżasz na krętą drogę! Kierunek: dojrzewanie
(Nie)zwykły dzień
Spokojnie, to tylko dojrzewanie
Utrudnienia w remontach

CZĘŚĆ DRUGA:
Najtrudniejsze objazdy na drodze do dojrzewania
Objazd numer 1: Depresja
Objazd numer 2: Lęki i zmartwienia
Objazd numer 3: Samouszkodzenia
Objazd numer 4: Zaburzenia odżywiania
Objazd numer 5: Uzależnienia

CZĘŚĆ TRZECIA:
Co robić, gdy objazd się wydłuża, a droga staje się zbyt kręta
Kiedy i jak zacząć szukać pomocy
Czym jest psychoterapia i jak wygląda spotkanie w gabinecie terapeutycznym

Moja książka to źródło wiedzy o najpopularniejszych zaburzeniach psychicznych i problemach okresu dojrzewania.

Odwołuję się w niej do faktów, które znajdują swoje potwierdzenie w badaniach naukowych i jednocześnie podaję tę wiedzę w sposób lekki, z czułością i troską, a czasem także z humorem. Na każdym etapie wspólnej lektury zalecam uważność i troskę jako narzędzia, które pomogą wykorzystać potencjał nastoletniego umysłu. Pomagam rozpoznać zmiany w swoim samopoczuciu oraz dobrać interwencję adekwatną do poziomu rozpoznanego problemu. Tekst przeplatam krótkimi zadaniami, aby Czytelniczka była osobą aktywną w procesie czytania. Zadbałam o to, aby opowiedzieć młodym osobom, gdzie mogą szukać pomocy i w jaki sposób się do tego zabrać.

Najważniejszą informacją, którą chciałam przekazać młodym ludziom jest wiadomość o tym, że

zawsze jest droga wyjścia!

Nieważne jak poważne są problemy, które stają na drodze zrównoważonego rozwoju, proszenie o pomoc to jedna z kluczowych umiejętności. Jeśli młodzi ludzie będą znali swoje opcje i wiedzieli do kogo mogą się zwrócić z prośbą o pomoc, ich cierpienie będzie właściwie zaopiekowane.

Wreszcie, Drodzy Dorośli, napisałam tę książkę także z myślą o Was.

Możecie uznać ją za kompendium podstawowych informacji o kondycji psychicznej waszych dorastających dzieci. Ta książka to także zaproszenie do uważnych rozmów, podczas których będziecie budować bliskość i zaufanie. Możecie wracać do różnych jej fragmentów i sprawdzać, co zmienia czas i doświadczenie.

MÓWIĄ O KSIĄŻCE:

Jeśli szukasz książki, która pomoże ci znaleźć drogę, gdy zgubisz się w swoich uczuciach, koniecznie sięgnij po ten poradnik.

Pisanie o zdrowiu psychicznym dla nastolatków nie jest łatwym zadaniem – na tym etapie życia to nawet nie brzmi jak prosty temat! Zmiany w ciele zachodzą nie tylko na zewnątrz, ale także w środku: dzięki rozwojowi mózgu rozkwitają emocje, które nigdy wcześniej nie były tak intensywne, pojawiają się nowe zachowania, także te napędzane złością, smutkiem czy lękiem… Przemiany, do jakich dochodzi w nastoletnim życiu, mogą powodować prawdziwy chaos wśród młodych ludzi.

Aleksandra Salwa poradziła sobie z tematem znakomicie, tworząc mądry i czuły przewodnik po meandrach nastoletniej emocjonalności. Uwzględniając specjalistyczną wiedzę, przedstawia w tej książce realny wymiar trudności, przed którym mogą stanąć odbiorcy, i odpowiada na poważne pytania w sposób, który skłania do refleksji. 

Kaja Wieczorek-Socha
Psychoterapeutka CBT i DBT
Specjalistka psychologii klinicznej dzieci i młodzieży
Współtwórczyni podcastu Kurs na DBT